Maciej Szambelańczyk

Maciej Szambelańczyk
Radca prawny, Partner, WKB Wierciński Kwieciński Baehr
Maciej Szambelańczyk
Radca prawny, Partner, WKB Wierciński Kwieciński Baehr

Współzarządzający zespołem specjalizującym się w doradztwie na rzecz przedsiębiorstw infrastrukturalnych, w szczególności w zakresie prawa energetycznego.

Jego doświadczenia obejmują m.in. szereg projektów restrukturyzacyjnych w energetyce oraz inwestycje w nowe źródła wytwórcze. Od wielu lat doradza inwestorom krajowym i zagranicznym w akwizycjach i rozwoju projektów energetycznych w Polsce. Od kilkunastu corocznie rekomendowany przez Chambers Europe w dziedzinie energetyki.

Brał udział, jako reprezentant towarzystw branżowych, w licznych pracach legislacyjnych dotyczących energetyki m.in. w pracach nad ustawą o odnawialnych źródłach energii, ustawą dotyczącą morskiej energetyki wiatrowej, czy ustawą o elektromobilności. Współpracuje  z kluczowymi organizacjami branżowymi w sektorze OZE (PSEW, Stowarzyszenie PV, UPEBI, Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii).

Autor wielu publikacji z dziedziny energetyki. Od wielu lat występuje na renomowanych konferencjach krajowych i międzynarodowych odnoszących się do sektora energetycznego. Jeden z redaktorów komentarza do ustawy o odnawialnych źródeł energii wydanego nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer. Współautor jednej z pierwszych naukowych publikacji dotyczących rozwoju elektromobilności w Polsce (wydanej nakładem PWN).

2024-11-21

Nowe propozycje legislacyjne rządu w kontekście oczekiwań branży
Nowe propozycje legislacyjne rządu w kontekście oczekiwań branży
  • 10:30 - 12:00
  • 90 min
  • Amsterdam + Ateny (parter)

Moderator: Maciej Szambelańczyk, Partner, WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr sp. k.

Obszary dyskusji:
•    omówienie założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych w zakresie różnicowania wysokości ceny maksymalnej dla różnych obszarów (UD159),
•    omówienie zmian planowanych w ramach nowelizacji ustawy offshore i innych ustaw w kontekście ich wpływu na proces administracyjny w Polsce (UD162),
•    podsumowanie prac zespołu roboczego PSEW ds. permittingu offshore – zmiany oczekiwane przez branżę,
•    zdefiniowanie istotnych postulatów legislacyjnych w kontekście pilnych potrzeb sektora MEW